Wednesday 28 September 2022

otępienie, odc.++;

Pytanko o walizkie w zakręcającym pociungu - czy jest ciałem izolowanym. Orkiestra, tusz! Wieprzowych.

Nie, ponieważ pociąg poruszający się po okręgu oraz walizka stanowią jedno ciało z punktu widzenia układu. Ciało to porusza się po okręgu ze stałą prędkością, jednak w tym wypadku również musi na nie działać pewna siła do środkowa. 

Występowanie siły do środkowej związane jest z występowaniem przyspieszenia do środkowego, które działa zarówno na pociąg i jak i na walizkę. A zatem walizka nie może być traktowana jak ciało izolowane.

Żeby nie było wątpliwości - o żadnym układzie nie było mowy, więc z koń-tekstu nijak nie zdaje się wynikać. Choć z grubsza wiadomo, co piszący miał na bez-myśli. I jak zwykle wypada zapytać, czy leci z nami pilot, a jeśli tak, to czy nie pora wymienić baterie. Podobno ktoś przyszedł, napisał, a ktoś inny klepnął; choć intuicja podpowiada, że klepnął z wydatną pomocą robota. I kto wie, czy cokolwiek ponad len(s) > 0 miał w roboci móżdżek wpisane. A może zlicza odpowiednio dużo wystąpień słów uznanych na podstawie "lektury" reszty contentu za bardzo specjalistyczne czy profesjonalne. Żywię podejrzenie graniczące z pewnością, że tak głupiego robota mogli napisać tylko pytongowcy. Więcej - białkowy interface do robota na matematyce czy fizyce zna się, jak to Wschodni ujmują, jak zając na geometrii. Obok znów jakieś brednie o przyspieszeniu wypadkowym, które działa, ale jest siła tarcia, więc ruch się nie rozpoczyna.

Tyle w kwestii rzekomej pomocy niedowidzącym. Łeb akses kąpatybility gajdlajns, my foot. Jak coś dobre do wszystkiego może być dobre dla czegokolwiek i kogokolwiek? No nijak, jak widać na załączonym obrazku. Albo nie widać, jak się nie widzi - co już jest nieszczęściem. Ale po kiego jeszcze ludziom dokopywać za bezdurno?

I jeszcze osiągnięcie językowe tytanów i Olimpu:

Uczniowie analizowali wpływ długości nici wahadła matematycznego na wykres zależności siły powodującej ruch wahadła od wychylenia za pomocą arkusza kalkulacyjnego.

A gadajo górole, że primum non nocere. Wystarczy przecież: Uczniowe analizowali wpływ zmiany długości wahadła (matematycznego?... serio? Ono nie istnieje w rzeczywistości) na kształt wykresu zależności sładowej stycznej siły ciężkości od wychylenia. Wystarczająco skomplikowane. Zresztą o arkuszu nic później nie było. Mysia 5 wycięła, bo po co komuś moroczit' golovu...

Oscylator to układ drgający wykonujący ruch, który może występować w rozmaitych układach fizycznych, takich jak np. wahadło, cząsteczka czy układ elektryczny.

Tak, w układzie elektrycznym mogą występować drgania. Określanie ich mianem ruchu może być w szkole nieco mylące, bo jednak druty, cewki i kondensatory się nie ruszają.

czy i jak zmieni się siła i  kształt wykresów zależności: (...), gdy zmienisz kolejno każdy z parametrów: początkowe wychylenie klocka (amplitudę drgań) ...

Dwója. Początkowe wychylenie wcale nie musi być równe amplitudzie. I nie wiadomo, co to jest siła wykresu. Durnini inż. 

zbadasz zależność siły powodującej ruch harmoniczny ciężarka na sprężynie od amplitudy drgań, masy ciężarka i rodzaju sprężyny, gdy ustawiony jest na płaszczyźnie.

WTF?... Pewnie ciężarek.

No comments:

Post a Comment